Adaptacja

Adaptacja jest w moim pedagogicznym podejściu do opieki nad dziećmi tematem bardzo istotnym. Tak naprawdę to nie wyobrażam sobie aby tej adaptacji zabrakło. Krótszej lub dłuższej ale jednak.

Każdej rodzinie zgłaszającej się do mnie z chęcią zapisu dziecka do żłobka proponuje 8 bezpłatnych spotkań adaptacyjnych. Nim opiszę Państwu cały proces adaptacyjny to 2 bardzo ważne uwagi.

Adaptacje rozpoczynamy zazwyczaj miesiąc lub 2 tygodnie przed planowanym przyjęciem dziecka do żłobka. Spotkania adaptacyjne odbywają się w godzinach 7:00-8:30 lub 14:30-16:00. W tych godzinach jest mniej dzieci chodzących do żłobka i nowym dzieciom jest łatwiej wchodzić w grupę.

Godziny adaptacje są dla państwa do wyboru. Dobrze jest gdy czasem przychodzicie Państwo rano, a czasem po południu.

1 Spotkanie

Rodzic przychodzi z dzieckiem i jest obecny na sali wraz z innymi dziećmi i z ciociami. W tym pierwszym dniu pozwalamy dziecko zapoznać się z salą, zabawkami, pooglądać jak bawią się dzieci. Ten dzień traktujemy jako obserwacje, opiekunki nie nawiązują jeszcze relacji z dzieckiem.

2-4 Spotkanie

Rodzic wciąż jest obecny na sali lecz pozwala dziecku na samodzielność. Ciocie powoli budują więź z dzieckiem, proponują wspólne zabawy i zachęcają do kontaktu z innymi dziećmi.

5-6 Spotkanie

Rodzic powoli wycofuje się z sali i czeka w sali obok lub wychodzi ze żłobka ale jest pod telefonem i może zostać wezwany przez opiekunkę gdy jest taka potrzeba.

7-8 Spotkanie

Dziecko zostaje w żłobku samo i rodzic odbiera je po 1,5 godziny

Jest to proces adaptacji sprawdzony, pozwalający dziecku na spokojny i bezstresowy czas zapoznania się z nowym miejscem.

Adaptacja jest sprawą bardzo indywidualną. Zdarzają się dzieci, które wcale tej adaptacji nie potrzebują, są gotowe, odważne i spragnione zabawy z innymi dziećmi.

Są również dzieci dla których nawet te 8 spotkań jest za mało. Wówczas prosimy rodziców aby pierwszy tydzień stałego pobytu dziecka w żłobku dziecko mogło powoli wchodzić w grupę, codziennie przedłużając pobyt o 2 godz.